Behringer Europower PMP500MP3 8-channel 500W Powered Mixer
13 products sold in last 3 hours
Selling fast! 1 person has in their cart
27 people are viewing this right now
Behringer Europower PMP500MP3 Powered Mixer
Europower PMP500MP3 8-channel 500W Powered Mixer
Looking for the ultimate, all-in-one portable PA mixer? The Europower PMP500MP3 8-channel 500W Powered Mixer delivers articulate, high fidelity performance – yet weighs only 3 kg / 6.6 lbs. Thanks to its 8-channel, 500-Watt powered mixer with onboard mp3 player, Reverb and wireless microphone connectivity, the PMP500MP3 can easily fill a large-sized room with crystal-clear, vibrant sound – making you the star of your event!
Click Here :- Audio Visual Systems Integration
Product Features :-
  • Ultra-compact 500 Watt 8-channel powered mixer
  • Enormous power, incredible sonic performance, and super-lightweight
  • High-performance MP3 player included to play audio files via USB stick
  • Studio-grade stereo reverb adds finishing touch to your sound
  • “Wireless-ready” for high-quality Behringer digital wireless system (not included)
  • Broadcast-like Voice-Over-Priority Function dims music when microphones are used
  • 8-channel mixer section features 4 mic/line and 2 stereo channels
  • 4 high-quality mic preamps with switchable +48 V phantom power for condenser microphones
  • Effective and extremely musical 2-band EQ on all channels
  • Music/Speech switch to set overall system equalization
  • Auto limiter prevents overload damage to power amplifier and speakers
  • Mic stand adapter fits standard 5/8″ and 3/8″ European threads (included)
  • 3-Year Warranty Program*
  • Designed and engineered in Germany
 SPECIFICATIONS
Type: Powered Mixer
Channels: 8
Power: 500W Stereo (250W per side @ 8 ohms)
EQ Bands: 2-band Channel EQ
Effects: Stereo Reverb
Inputs – Mic Preamps: 4 x XLR
Phantom Power: 4 channels
Inputs – Line: 4 x 1/4″ TRS (line), 2 x 1/4″ (aux L/R)
Inputs – Other: 2 x Dual RCA Stereo (CD in), 1 x USB Type A (ULM wireless mic)
Outputs – Main: 2 x 1/4″ (powered main), 2 x 1/4″ (monitor)
USB: 1 x Type A (MP3 playback)
Height: 4.3″
Width: 11.4″
Depth: 6.3″
Weight: 6.6 lbs.
Manufacturer Part Number: 000-C9H02-00010
Click Here To Know More Products Of Mixers
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Behringer Europower PMP500MP3 8-channel 500W Powered Mixer”